Nie każdy lekarz zwolni z noszenia maseczki w zakładzie pracy
Przeciwwskazania do stosowania osłon ust i nosa w pracy może stwierdzić wyłącznie lekarz medycyny pracy. Jeżeli maseczki są obowiązkowe w firmie, takie orzeczenie lekarza medycyny pracy może być podstawą rozwiązania umowy.
W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 wielu pracodawców, niezależnie od obowiązujących przepisów prawa, zdecydowało się na stałe wprowadzić na terenie zakładu pracy obowiązek noszenia maseczek czy innych osłon twarzy ust i nosa. Pracownicy nie zawsze jednak chcą respektować obowiązek zasłaniania ust i nosa, mimo że aktualnie jest to obowiązek powszechny z uwagi na wprowadzenie na terenie Polski tzw. czerwonej strefy.
Aby uniknąć konsekwencji związanych z nakazem zasłaniania ust i nosa, pracownicy coraz częściej przynoszą zaświadczenia wydane przez
lekarzy różnych specjalności, w celu potwierdzenia, że powinni wykonywać pracę bez stosowania maseczki, a noszenie osłon jest w ich przypadku szkodliwe dla zdrowia. Takie zaświadczenia pracodawca może jednak kwestionować.
Powszechny obowiązek...
Aktualnie obowiązek zasłania ust i nosa wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (DzU poz. 1758 ze zm.). Zgodnie z § 7 ust. 3 pkt 3 lit. b zakłady pracy są obowiązane zapewnić odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a pracodawca zapewnia środki ochrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta